Circuit Awards 2016 - Saugerties
Horse | Owner | Rider | |
Low Hunter |
|||
Champion: | Samba Knight | Linda Corvari | Sarah Stewart |
Reserve: | Flashpoint | Lisa Longo | Hannah Isop |
Schooling Hunter | |||
Champion: | Paisley Park | Aly Muir | Lainie Wimberly |
Reserve: | Acoletto E.S. | Cory McLaughlin | Caroline Adler |
HITS Hunter 1 | |||
Champion: | Elf | Samantha Kirchhoff | Noa Jomides |
Reserve: | Woodland's Berry Haze | Autumn Farms | Emily Gerstle |
HITS Hunter 2 | |||
Champion: | Signal Hill | Daphne Richards | Germaine Edelmann |
Reserve: | Fate | Abigail Davenport | Abigail Davenport |
Training Htr | |||
Champion: | Cherish | Lisa Longo | Hannah Isop |
Reserve: | Castelli | Khaki Run LLC | Emily Maura |
Baby Green Hunter | |||
Champion: | Summer Song | Mr & Mrs Ralph Caristo | Jenny Fisher |
Reserve: | MTM Commentary | MTM Farm | Casey Zuraitis |
Adequan Hunter | |||
Champion: | Denmark | Patricia Adikes-Hill | Michael Zukerman |
Reserve: | Upcountry Coco | Sofia Antico | Osvaldo Ornia Pacher |
Thoroughbred Hunter 1 | |||
Champion: | Southern Star | Nicole Rinker | Nicole Rinker |
Reserve: | Fasion | Tatra Farm | Tracy Berkos |
Thoroughbred Hunter 2 | |||
Champion: | Roheryn | June Wu | Lucy Rachel Donohue |
Reserve: | Remembrall | Emily Voorhees | Emily Voorhees |
Pre-Green Hunter 1 | |||
Champion: | Giovanni | Redfield Farm | Cassandra Kahle |
Reserve: | Eermette | Redfield Farm | Cassandra Kahle |
Pre-Green Hunter 2 | |||
Champion: | Fila | Taylor Lampert | David Wilbur |
Reserve: | Fortitude | Valerie Primavera | Katie Milton |
First Year Green Working Hunter | |||
Champion: | Charismo | Wilbur Show Stables | David Wilbur |
Reserve: | No Doubt | Elizabeth Phillips | Fifi Schmidt |
Second Year Green Working Hunter | |||
Champion: | Snowed In | Silver Srings Farm | Shawn Mack |
Reserve: | Better Than Gold | Saundra Hendrickson | Matthew Jenkins |
Confirmation Hunter | |||
Champion: | Fetching | Lexi Maiunis | Patricia Griffith |
Reserve: | Candid | Jennifer Alfano | Kristy Herrera |
High Performance Working Hunter | |||
Champion: | Believe | Ayodele Hart | Hannah Isop |
Reserve: | Bustique | Orchard Farm | Peter Lutz |
Performance Working Hunter 3'6" | |||
Champion: | Argentus | Isalou Inc. | Jimmy Torano |
Reserve: | Generous | Lori Gaudet | David Oliynyk |
Performance Working Hunter 3'3" | |||
Champion: | Allure | E.K. Equestrian, LLC | Robbie Burroughs |
Reserve: | Einstein | Isabelle Mann | Sydney Shulman |
Amateur Owner Hunter | |||
Champion: | Chablis | Libertas Farm LLC | Kelly Tropin |
Reserve: | Zofia Car | Kristi Smith | Sydney Smith |
Amateur Owner Hunter Low 18-35 | |||
Champion: | Bravo | Jaime Auletto | Jaime Auletto |
Reserve: | Rumzu | Doreen Toben | Darby Toben |
Amateur Owner Hunter Low 36 & Over | |||
Champion: | Sea Walker | Nicole Oliynyk | Nicole Oliynyk |
Reserve: | Balou Me Away | Mapledale Associates | Cindy McGrath |
Adult Hunter 18-35 | |||
Champion: | Uptown Girl | Dawn Von Bernuth | Elspeth Roake |
Champion: | Quintus | Rebecca Cohen | Britta Lippert |
Adult Hunter 36-49 | |||
Champion: | Bugatti | Nicole Coppola-Hug | Nicole Coppola-Hug |
Reserve: | Eternity | Ann Dotoli | Leigh Gallagher |
Adult Hunter 50 & Over | |||
Champion: | Hey Hot Shot | Nancy Ballou | Nancy Ballou |
Reserve: | It's My Life | Dana Gattuso | Lisa Foster |
Junior Hunter | |||
Champion: | Most Likely | Meghan Knapic | Meghan Knapic |
Reserve: | Czar-Z | Linda Langmeier | McKayla Langmeier |
Junior Hunter Low | |||
Champion: | Spalding | Donald Stewart | Grace Boston |
Reserve: | Lift Off | Marianne Stankiewicz | Trinity Hammerschmid |
Children's Hunter Pony | |||
Champion: | Just Desserts | Samantha Lawton-Duthie | Veronica Baum |
Reserve: | Rhyme N' Reason | Affari Horse Farm LLC | Jordyn Goldsmith |
Children's Pony Hunter Large | |||
Champion: | Oakwood's Beyond Glo | Ellie Ferrigno | Annika Srivastava |
Reserve: | Pamina | Kara Hagler | Ella DiFazio |
Children's Hunter Horse 14 & Under | |||
Champion: | Valmont | Abigail Lefkowitz | Abigail Lefkowitz |
Reserve: | Class Act | Ellie Genovese | Ellie Genovese |
Antares Children's Hunter Horse 15-17 | |||
Champion: | Crocket CWF | Silver Springs Farm | Abigail Bush |
Reserve: | Cash Money | Marlee Malamut | Marlee Malamut |
Small/Medium Green Pony Hunter | |||
Champion: | Smash | Jai Smith Rezac | Caroline Olsen |
Reserve: | So Enchanted | Jessica Zandri | Caorline Passarelli |
Large Green Pony Hunter | |||
Champion: | Woodlands Flirtacious | Jill Aureliano | Isabelle Waldorf |
Reserve: | Motown | MDHT Equestrian, LLC | Hunter Champey |
Small Pony Hunter | |||
Champion: | Cabana Boy | Morgan Ward | Zayna Rizvi |
Reserve: | Gayfields American Idol | Jill Aureliano | Alaina Aureliano |
Medium Pony Hunter | |||
Champion: | No Drama | Peacock Ridge LLC | Zanya Rizvi |
Reserve: | Woodlands Kennedy | Elizabeth Garcia | Kierstin Antoniadis |
Large Pony Hunter | |||
Champion: | By Jove | Robin Greenwood | Sydney North |
Reserve: | Rumple Minze | Phoebe Topping | Phoebe Topping |
Pre-Child Hunter | |||
Champion: | Woodland's Berry Hazy | Autumn Farms | Noa Jomides |
Reserve: | Iris Vartani | Nicola Fry | Taylor Roncin |
Pre-Adult Hunter | |||
Champion: | Forecast Sunny | Kaitlyn Van Konynenburg | Mercy Paine |
Reserve: | Daily Profit | Saundra Hendrickson | Saundra Hendrickson |
Saugerties Child Hunter | |||
Champion: | Elton | Jessica Velicer | Jessica Velicer |
Reserve: | Bye For Now | Sarika Somaiya | Sarika Somaiya |
Saugerties Adult Hunter | |||
Champion: | Forcast Sunny | Kaitlyn Van Konynenburg | Mercy Paine |
Reserve: | Infatuation | Reinbow's End Farm | Saundra Hendrickson |
Modified Child Hunter | |||
Champion: | Lhitigator | Autumn Siliato | Autumn Siliato |
Reserve: | Bullet Proof | June Wu | Bella Clemente |
Modified Adult Hunter | |||
Champion: | Triple Kisses | Lisa Wentworth | Lisa Wentworth |
Reserve: | MTM Commentary | MTM Farm | Casey Zuraitis |
Modified Junior Hunter | |||
Champion: | Cartani Croft | Kenley Koch | Ronni Gassib |
Reserve: | Macgregor | Jeremy O'Neil | Kelly Shaner |
Modified Amateur Hunter | |||
Champion: | Hypnotic | Gabi Morris | Gabi Morris |
Reserve: | Fortitude | Valerie Primavera | Valerie Primavera |
Short Stirrup Hunter | |||
Champion: | Snap Shot | Kimberly Rondanina | Mary Gassib |
Reserve: | Violet | Deborah Healey | Madison Brandy |
Schooling Pony Hunter Small | |||
Champion: | Gayfields American Idol | Jill Aureliano | Sarah Heller |
Reserve: | Just Desserts | Samantha B Lawton-Duthie | Veronica Baum |
Schooling Pony Hunter Medium | |||
Champion: | Only Blue | Gianna De Mattheis | Emily Dehoff |
Reserve: | Pamina | Kara Hagler | Ella DiFazio |
Schooling Pony Hunter Large | |||
Champion: | Woodland's Flirtacious | Jill Aureliano | Isabelle Waldorf |
Reserve: | Rumple Minze | Phoebe Topping | Phoebe Topping |
Equitation 14 & Under | |||
Champion: | Coolio | Donald Stewart | Melissa Deryn Foster |
Reserve: | Miss Ellie Z | Isabel Hall | Isabel Hall |
Equitation 15-17 | |||
Champion: | Martel VDL | Alice Kass | Alice Kass |
Reserve: | Capitino | Nina Columbia | Nina Columbia |
Reserve: | Eduward | AMMA Investments | TJ O'Mara |
Adult Equitation 18-35 | |||
Champion: | Tesoro | Isabelle Greenbaum | Isabelle Greenbaum |
Reserve: | Archie | Britta Lippert | Britta Lippert |
Adult Equitation 36-49 | |||
Champion: | Lord Chesterton | Palermo Show Stable, LLC | Gretchen Ornia Pache |
Reserve: | Wiltord D | Melissa Hamlet | Melissa Hamlet |
Adult Equitation 50 & Over | |||
Champion: | Luc L | Susi Stone | Cyran Itzkovitz |
Reserve: | Mirror Mirror | Valerie Primavera | Valerie Primavera |
Maiden Equitation | |||
Champion: | Elf | Samantha Kirchhoff | Emily Gerstle |
Reserve: | Vessy | Sharon Bach | Madeleine Birnbaum |
Novice Equitation | |||
Champion: | HJ Benjamin | Harriet DeLeyer | Devin Merriman |
Reserve: | Stay Gold | Patrice Gordon | Kyle Mandell |
Limit Equitation | |||
Champion: | Eragon | Patricia Stovel | Abigail Lefkowitz |
Reserve: | Miss Ellie Z | Isabel Hall | Isabel Hall |
Reserve: | Nardo | Sorelli, LLC | Sofia Antico |
Intermediate Equitation | |||
Champion: | Compass | Paige Towers | Paige Towers |
Reserve: | Massimo | Newbury Farm | Catherine Mooney |
Adult Maiden Equitation | |||
Champion: | Remember When | Lynn Reed | Abigail Steinburg |
Reserve: | Mystic's Tresor | Raeleen Medrano | Raeleen Medrano |
Adult Novice Equitation | |||
Champion: | Ooh La La | Christy Alexander-Van Eron | Samantha Candiloro |
Reserve: | The Golden Compass | Heathfield Hunters LLC | Cory Scott Whittier |
Adult Limit Equitation | |||
Champion: | Stormy Weather | Vivian Ditisheim | Vivian Ditisheim |
Reserve: | Roxanne | Mike Rosenwasser | Donna Rosenwasser |
Short Stirrup Equitation | |||
Champion: | As You Wish | Elizabeth Garcia | Jenna Bach |
Reserve: | Snap Shot | Kimberly Rondanina | Mary Gassib |
Cross Rail Equitation | |||
Champion: | Best Intentions | Virginie Lussan | Lauren Richardson |
Reserve: | Cookies N' Cream | Jody Moraski | Inia Nye-Wenner |
Beginner Equitation | |||
Champion: | Watch Me Jiggle | Karolina Linck | Kaitlyn Linck |
Reserve: | Gayfields Good To Go | Madison Downs | Maria Solomou |
Advanced Beginner Equitation | |||
Champion: | Lifeproof | Foxhedge Farm LLC | Raine Whitman |
Reserve: | Captain Jack | Kathryn Hall | Abigail Gassib |
.65m Jumper | |||
Champion: | Mystery Solved | Pamela Leary | Pamela Leary |
Reserve: | Derlandzip | Ann Jordan | Ann Jordan |
.80m Jumper | |||
Champion: | Chinook | Robi Kabnick | Robi Kabnick |
Reserve: | Steel Magnolia | Briarwood Farms Inc | Kendra Oakley |
.90m Jumper | |||
Champion: | Otherwise Engaged | Laura McKenna | Laura Chapot |
Reserve: | Castlegate Farm La Be | Julia Workman Brown | Julia Workman Brown |
1.00m iequine Jumper | |||
Champion: | Alouette | Marsha Chambers | Hayley Chambers |
Reserve: | Guitar Hero | Helen Goddard | Lucy Rachel Donohue |
1.10m GelTech Jumper | |||
Champion: | Incognito | Rebecca Belmont | Rebecca Belmont |
Reserve: | Flambesie | Linda Radigan | Lucy Rachel Donohue |
1.15m Back on Track Jumper | |||
Champion: | Teo | Tracy Freels | Hannah Isop |
Reserve: | Equinox HS | Jack Shainman | Leann Kelly |
Adult Jumper Low 18-45 | |||
Champion: | Alexis | Tallulah Kassell | Tallulah Kassell |
Reserve: | Unique | Redfield Farm | Redfield Farm |
Adult Jumper Low 46 & Over | |||
Champion: | Tallulah | Patti Subik | Patti Subik |
Reserve: | Darling S | Susan Yanulis | Susan Yanulis |
Adult Jumper High 15-35 | |||
Champion: | Redfin | Heritage Farm, Inc. | Dean Dignelli |
Reserve: | David | Coker Farm Inc | Samantha Karp |
Adult Jumper High 36 & Over | |||
Champion: | Ulano | Corinne Milnamow | Sheila Sadighi |
Reserve: | Vegas Gentleman | Wendy Nunn | Wendy Nunn |
Children's Jumper Low |
|||
Champion: | Whiser VDL | Maximiliano Orduna | Kate Toto |
Reserve: | Chamado | Kate Taylor | Kate Taylor |
Children's Jumper High 15 & Under | |||
Champion: | Zopala | Double S Farm, LLC | Farah Rizvi |
Reserve: | Can Fly 7 | Aubrienne Krysiewicz-Bell | Aubrienne Krysiewicz- |
Children's Jumper High 16-17 | |||
Champion: | Lady Plane | Carlie Fairty | Amanda Dittenhoefer |
Reserve: | Ketchams Fortuna | Ketcham Farm at Cream Ri | Paige Agrawal |
Modified Jr/Amateur Jumper | |||
Champion: | Buttercup VD Heffinck | Gretchen Biedron | Rosalie Biedron |
Reserve: | Balou Fina | Alexandra Carlton | Alexander Carlton |
1.20m FarmVet Jumper | |||
Champion: | Castlegate Farm La Be | Julia Workman Brown | Liz Sanden-Mulvey |
Reserve: | Williston | Ronald Francoeur | Mark Jungherr |
1.30m Jumper | |||
Champion: | BEC Hugo | Laura Chapot | Laura Chapot |
Reserve: | Blue | Redfield Farm | Cassandra Kahle |
1.40m Jumper | |||
Champion: | Balveneur Z | Linda Radigan | Linda Radigan |
Reserve: | Candori | Rebecca Lewis | Cassandra Kahle |
Junior Jumper Low | |||
Champion: | VDL Tommy | Equus Esq LLC | Samantha Hamzavi |
Reserve: | Dolce Van't Breehof | Kimberly Janson | Hannah Janson |
Amateur-Owner Jumper Low | |||
Champion: | Checkadino | Maggie Savoie | Maggie Savoie |
Reserve: | Adorose | Libertas Farm LLC | Kelly Tropin |
Junior/A-O Jumper High | |||
Champion: | Romie | Kadley Holdings LLC | Kendra Gierkink |
Reserve: | Chellini | Marlee Dichter | Marlee Dichter |
YJC 6 Year Olds | |||
Champion: | Elsa | Drumnacross Farm Ltd. | Victoria Birdsall |
Reserve: | Fantom | Beyaert Farm Inc | Mattias Tromp |
YJC 7 Year Olds | |||
Champion: | Bovenau | Drumnacross Farm Ltd. | Victoria Birdsall |
Reserce: | Estrada Empire | Tori Corts | Tori Corts |